Nuit Blanche 2012 | Eugenio Percossi - Black&White

07 októbra

"Inštalácia talianskeho umelca Eugenia Percossiho Black and White je vstupenkou do sveta, v ktorom sa realita mieša s ilúziou a skutočnosť až s novou imagináciou. Čiernobiela izba s dobovou atmosférou a vernými kulisami z tridsiatych rokov je natoľko autentická, že vyvolá pocit, akoby tu bola odjakživa. Všetko od nábytku, podlahy, valčekov na stenách, postele až po doplnky a dokonca aj kvetiny, všetko je šedivé, akoby staré a zabudnuté. Strnulé, hibernované, zasnené. Práve kontrast čiernobielej izby, do ktorej môžete nazrieť aj zvonku a sveta farieb prichádzajúceho s prekvapenými divákmi, Percossi využil ako výrazové prostriedky dvoch nerozlučne spätých protipólov života a smrti. Aj tu kontrasty znamenajú predpoklad pre vzájomný súlad a podmienenosť existencie. Percossiho izba je prázdna, avšak úplne a do každučkého detailu zariadená. V spálni sa za svitu lesknú drobné doplnky a toaletné potreby, ktoré akoby tu pred chvíľou niekto zanechal. Hala zase ponúka posedenie v dvoch dobových kreslách, očividne vysedených. Šedý odtieň celého interiéru, nábytku a doplnkov vzbudzuje dojem neskutočnosti a ilúzie miešajúcej sa s atmosférou nostalgie a spomienok. Izba Virginie Woolfovej bola výrazom ženskej slobody, Percossiho izba je bližšie k archetypu kolektívneho nevedomia, s ktorým autor tak rád pracuje. Percossi paradoxne osvetľuje tieňom a svojím až röntgenovým pohľadom odkrýva veci temné, zabudnuté, bolestivé, iluzórne a pominuteľné. Venuje sa tematike smrti, pominuteľnosti života a vecí, ale fascinuje ho i ilúzia a more nekonečných hypotéz. Imaginácia a sila vizuálneho vnímania podriadeného citovému prežitku ho radí medzi najosobitnejších súčasných umelcov. Inštalácia ponúkne návštevníkom jedinečnú príležitosť stať sa na okamih súčasťou minulosti, dostať sa do starej čierno-bielej fotografie a vniknúť tak do nostalgického sveta spomienok a nabáda k myšlienke, že realita je tou najhlbšou imagináciou." [zdroj]

Videla som takmer všetky "diela" Bielej noci, nebudem sa vyjadrovať k ostatným, no táto izba bola práve jedna vec z tých, ktoré sa naozaj oplatilo vidieť!
Fotil ma Vrabčiak, aj panoráma a jabĺčka sú jeho. :} 

You Might Also Like

10 comentários

 1. tá panoráma je skvelá
  a z tej izby ma až zamrazilo a prepadli ma čudné pocity

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tá posledná fotka je skvelá!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. bezvadné fotky! ten pokoj je úžasný.)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. ty tvoje nohy! :)..a ten pokoj je naprosto výborný..

  OdpovedaťOdstrániť
 5. to je velmi zajimave!)

  http://iamaprimitive.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
 6. máš asi ty nejkrásnější vlasy co jsem kdy viděla

  OdpovedaťOdstrániť
 7. nesuvisi to sice s prispevkom, ale mozem sa opytat aku farbu pouzivas?
  Inak pozyvam ta na moju prvu giveaway na mojom blogu pri prilezitosti tretich narodenin!
  http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2012/10/prva-giveaway.html

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár, všetky si čítam a na všetky aj odpovedám, niekedy mi to trvá dlhšie, ale raz napokon vždy odpoviem. : )

Maj pekný deň bytosť!

Instagram