FINLAND IV. - Lapland

15 marca

Už je to viac ako týždeň, čo som nazad z Laponska krajiny zázrakov, no ešte stále som plná dojmov a pojmov. To aj kebyže hejtujete zimu celým svojim srdcom, Laponsko vás očarí a nie že nie!

    UVA Lapland Trip    
Ak ste na erasme vo Fínsku, je hneď niekoľko možností, ako sa dostať do tejto Fínskej Narnie. My sme zvolili tú univerzitnú verziu, teda všetko za nás vybavila univerzita, my sme sa len ráno do piatej napratali do autobusu a vyrazili ku napapiiri a ešte ďalej. Fíni ako organizátorské špičky premysleli ako inak cestu do detailu, čoho dôkazom je i fakt, že sme obednú prestávku prejedli na Univerzite v Oulu a vďaka našej študentskej obedovej kartičke jedli za študentské ceny v univerzitnej menze. Okrem kobylkárčenia v jedálni sme si stihli pozrieť aj malý piece of Oulun Yliopisto, no popravde a bez emócií, naša Vaasanská univerzita má väčšie čaro. No ale nazad k téme, po tejto zastávke sme uháňali ďalších 248 hodín v ústrety našej cieľovej destinácii - Luosto.

Rukavičky na šnúrke ako také bábo mám odtiaľto.


    Reindeer safari    
Program oficiálne prvého celého dňa bol jasný, umrieť od cutenessnosti pri sobíkoch, nakŕmiť ich, urobiť si selfie so sobom, voziť sa v sobom záprahu a nasávať až priam magickú atmo. Ako nám zaklínač sobov povedal, záprah ťahajú iba muži, kedže ženy sobice všetky čakajú malé sobíčatká a nikto predsa nenechá pracovať tehotné ženy sobice, tvrdá práca je pre mužov! 

sobí #OOTD

Kto nemá selfie deerfie, akoby ani v Laponsku nebol!
Když potká sob soba, tak maj z toho radost oba!

    Huski safari    
Po sobíčatkách bol rad na ďalší útok na city, no tu už to hraničilo i s dávkou adrenalínu zdarma za 20€, no jednoznačne to stálo za to a keď raz budem veľká a bohatá, určite sa sem vrátim; dokonca je možné podniknúť so psíčatami celodenný výlet! Len no, trošku drahší špás.
True fact: Od zaklínačky psích záprahov sme sa dozvedeli, že aktuálne majú prítomných okolo 100 modrookých šeliem a to teraz nepreháňam! 
Miestny alfasamec.
Zážitok roka, no dobre, že som to nešoférovala ja,ale Tina; neviem neviem či by sme to prežili. 
Malé dvojtýžňové ňuňu huskíča.

    Raňajky    
Naj vec na svete! Kedže raňajky a večere boli formou bufetu, asi si viete predstaviť, ako to vyzeralo. Štyri chody ráno a tri chody večer. Musím ale poznamenať, že najviac mi chýba koláč náš každodenný na večeru. A možnosť urobiť si vlastné wafle na raňajky!

    Ice swimming    
Druhá naj vec na svete po raňajkách! Sprvu som si myslela, že toto nebude nič pre mňa, no kedže sme to mali v cene, rozhodla som sa posunúť hranice mojej nervovej sústavy zasa o kúsok ďalej. O čo teda ide? Najprv sa nahrejete ako také jašterice v saune a potom sa vrhnete do ľadového jazera. Po mojom prvom rounde som si pomyslela, že toto už nikdy v živote. Toľko slovenských nadávok pomixovaných s fínskymi som zo seba ešte vživote nedostala! Kedže prvé kolo som došla do vody len po začatok ehm vagíny zadku ("nonono I won't do this to my pussy") (a dobre som urobila),moje dolné končatiny boli totálne paralyzované, ako keby som strácala schopnosť chodiť. Ako postih som sa doplazila nazad do sauny a po ceste som každému možnému povedala, že nikdy viac. No po pár minutách v saune ma zas posadli hentaké satanské myšlienky, že by som to mala urobiť zas. Že asi to má nejaký zmysel, keď to fíni praktizujú bežne. A tak sa stalo, lvl 2 - po krk! Mala som toho po krk teda doslovne. Keď som sa vyštverala von asi po 2 a pol sekunde vo vode, cítila som sa ako prebodávaná 2648 ihličkami po celom tele - MEGA pocit. Moja konečná bilancia je 4 kolá, jedno z tých vyšších skóre a o dôvod navyše milovať Fínsko! ♥

Okrem týchto aktivít sa tam diali i bársaké iné hriešne veci, ako rebelské sánkovanie sa po zjazdovke, bostonské pitie piva a neúspešné lovenie polárnej čiary žiary. Najrefrešovanejšia stránka zájazdu hneď po facebooku - aurora forecast! Napriek tomu, že sme ju nevideli, to určite nebol premárnený čas ani peniaze.

Ak by som to mala zosumarizovať, Laponsko je miesto, kde by som chcela tráviť každú zimu, lebo takto si ju predstavujem. 

    Thank you!    
Ak sa vám moje fínske (foto)príbehy páčia a myslíte si, že si zaslúžim 2 sekundy vášho života, budem rada ak ma podporíte hlasom v blogeroviroka. Ďaku ♥

You Might Also Like

29 comentários

 1. ako v rozprávke! :) veľmi pekné fotky Domi a na to kúpanie si sa fakt odhodlala? :D obdivujem

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. akože chcelo to veľa odvahy, ale stálo to zato!!! :)
   a ďaku Adeli ♥

   Odstrániť
 2. Amazing pictures!
  http://chicniceandcool.blogspot.com.es/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Kouzelný! Skvěle upravený fotky máš.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. krásně je teď v tom Laponsku, díky za jeho přiblížení!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Umieram od cutessnosti, keď pozerám na tie fotky sobov a psíkov a tej zasneženej krajiny! Hneď by som išla :3 a za tú saunu máš môj rešpekt :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Aaw, takový výlet bych si nechala líbit. A palčáky jsou neskutečně cute, vlastně celý tvůj outfit do kruté zimy!

  OdpovedaťOdstrániť
 7. To je krásnota! Ja mám síce z týchto srnoidných tvorov paniku od momentu, keď som zažila stretnutie s jednou zoči-voči v okne auta a ešte k tomu za jazdy v noci - odvtedy so strachom v očiach čakám, kedy na mňa odniekiaľ vyskočí ďalšia a veruže od toho osudného razu R sa to stalo už mnohokrát (dovtedy nikdy), takže ma asi prenasledujú. Ale tieto zvieratočká vyzerajú tak mierumilovne a vychovano. A stavím sa, že im ani oči nesvietia! A tie malé (aj veľké) pesá, tie očičká, to je najviac ňuňu na svete asi! A dosť ma pobavilo to ice swimming. Ja som dačo podobné, i keď v light verzii raz absolvovala v bazénoch, jeden horúci, druhý ľadový a do toho keď som sa mala ponoriť, no to som hrešila a kliala všetkých možných aj nemožných, ale keď som sa konečne po krk ponorila, tak som sa len smiala a smiala a všetci naokolo na mňa pozerali, lebo oni tam s tými svojimi poker faceami sedeli a ja som sa smiala, ale bolo to super a isto by som chcela aj tamto čo ty vyskúšať. I keď som ten typ človeka, čo by v januári na ulicu vyšiel v 15 vrstvách oblečenia a zababušený do paplóna, ale tam by ma asi rozdrapilo od smiechu! :D

  Domka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ver tomu, že aj ja tu mám asi milión vrstiev oblečenia za normálnych okolností a bolo to komické vidieť ľudí v plavkách pobehovať po vonku, kedže od sauny trebalo ísť k jazeru hodný kusisko, ale stálo to za to! a byť na erasme a nevyskúšať všetky možné šialenstvá, to by bol hriech! :D

   Odstrániť
 8. To jsou absolutně nejbožejší fotky!

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Milujem tieto tvoje články :) sobíky a huskyovia sú hrozne zlatí! ;)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 10. To je fakt ako krajina zázrakov z nejakej rozprávky. <3<3<3 tie soby sú super - teraz zas mám čo robiť, aby som deň čo deň neplakala, že som ešte nebola v Škandinávii. Ale je sa tam raz dostanem!!!
  Krásne fotky. :))
  DominicaLand

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Neviem či ti to mám písať stále, ale tvoje fotky sú najúžasnejšie evr. A inak už ťa stalkujem aj an snapchate, takže viac super fínskych fotiek! Juch. A to reindeer safari závidím veľmo.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Nádherné fotky, naozaj hotová rozprávka. Raz by som tiež chcela zažiť taký výlet. A za tú saunu a ľadové jazero máš môj obdiv, ja by som to asi nedala :D. Veľmi sa mi páčia tieto tvoje fotopríbehy a asi sa začínam prostredníctvom nich zamilovávať do tej krajiny :)

  Blonďavá Potvora

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Toto je marcový vianočný sen! Dokonalé fotky!!! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 14. krása, úžasná príroda všetko a ten maličký husky úplne rozkošný aj so sobmi:D)

  OdpovedaťOdstrániť
 15. OHMMMM!!
  In love with your post!!!
  So cool!!! Amazig photos!!
  Check my new post**
  www.a-be-atriz.com
  xx, A Be-atriz

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Such a cute blog! These photos are really amazing!


  Giveaway on my blog: http://anotherearthpink.blogspot.it/2015/03/banggood-worldwide-giveaway.html

  OdpovedaťOdstrániť
 17. great post, love the photos!
  check out our blog too :)

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Jeee,to jsou dokonalé fotky, do jedné! nemůžu se na ně vynadívat :) ♥

  www.lettetomywardrobe.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Panebože, to jsou nádherné fotky, krásně barevné! Pecka!

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár, všetky si čítam a na všetky aj odpovedám, niekedy mi to trvá dlhšie, ale raz napokon vždy odpoviem. : )

Maj pekný deň bytosť!

Instagram