FINLAND VIII. - Kevät.

14 apríla

Predtým, než vás zavediem za hranice všedných dní Fínska, votrel sa mi tu ešte jeden malý článočok zo života vo Vaase. Random aprílový deň, kedy sme sa mylne nazdávali, že už vari aj jar prišla. Príjemných 12 stupňov celzia, ulice sme brázdili na bicykli bez šálu a čiapky ako rebelanti roka 2015 a o dva dni na to... Nasnežilo. Ani neviete ako vám závidím tie československé predpovede počasia že 23°C+. Fňučkám ako taký malý jazvec, lebo keď preskrollujem mojím virtuálnym mozgom blogom o rok dozadu, jar vyzerala takto. Jedným klikom dodávam, že dva ba aj tri roky dozadu to tiež nebolo na zahodenie. Okrem iného, slovenskú verziu jari som presne pred dvoma rokmi definovala tuto. Aká je bola bude fínska jar? Teda ten jeden deň? Definitely iná. Poďme nad tým teda spoločne pomeditovať!  Fínska jar je keď  
- si na bicykel vezmete iba rukavice a čiapku so šálom necháte rebelsky v batohu
- sa už more hýbe
- si pod nohavice nedáte pančušky
- deň trvá štrnásť a pol hodiny *fešnblogerky robia mexickú vlnu* lebo štrnásťapolhodiny svetla!
- môžete nechať otvorené okno na dlhšie ako päť sekúnd
- v Lidli nájdete klasickú papriku
- tráva chytá hnedozelený odtieň
- vám výjdu pehy  Zmena je život  
Neviem či ste si to všimli konkrétne tu,ale ak nie, tak číhajte alebo ste už číhali tu. Odhodlala som sa! Hrdinstvo roka som spáchala,ale nalejúc si čistého vína - som obyčajný oportunista. Naskytla sa mi taká možnosť, ostrihať sa a zadarmo. Slečna, ktorá sa učí za kaderníčku (mimo toho už aj normálne pracuje v salóne, ale tak chce to mať aj fínsky odpapierované) hľadala dobrovoľníčku na prax a tak som sa ponúkla. Veď whynot a ajtak poviem vám to na rovinu, prisadávať si vlasy teda nie je dvakrát príjemné. A tak slovo dalo slovo a ja som sa v deň dé dostavila do ich školského salónu, ktorý okrem toho, že bol v škole, sa nijak zvlásť nelíšil od toho opravdického. Po usadení do kresla pri okne odbehla Viki zavolať svoje učiteľky. Prvá reakcia, keď videli tú moju sťa konskú hrivu bola: WOW. A potom nasledovala spŕška fínskych slov. Kedže som už čo to z fínčiny pochytila, vyčíhala som, aký diabolský plán so mnou zamýšľajú (z pôvodných troch centimetrov na desať), no bez dlhšieho presviedčania som im dala za pravdu, že moje vlasy si zaslúžia aspoň tých 10, lebo končeky sa mi už štiepili na sedem strán pomaly. Kedže sa na mne išla táto mladá kaderníčka trénovať, srávila som v horúcom kresle temer dve hodiny, riadne ju tam posekírovali hentie fínske pedantné učiteľky! Ku koncu som už mala pocit, že mám snaď najdokonalejšie ošmykané vlasy na svete. A kebyže aj nie, výsledok je viac než dostačujúci.  #OOTD  
Kabát//Coat (najobnosenejší kúsok erasmu) (similar here) - Oasap
Košeľa//Shirt (sold out, but similar here) - Sheinside
Sveter//Crop Sweater (sold out, but similar here) - Sheinside
Džegíny//Jeggins - Clockhouse
Baťoh//Backpack - Kånken by Fjällräven
Hodinky//Watch (grace london) - Daniel Wellington
Boty//Shoes (druhý najobnosenejší kúsok, lebo nič iné okrem nich a snežných tu ani nemám) - Vans  Kånken  
Kedže sa našli jedinci, ktorých zaujímalo i napríklad to, aký je život s backpackom.s.líškou, rozhodla som sa podať stanovisko. Zajtra je to presne mesiac čo ma tento podľa_mamky_zdravotnícky_plecniak sprevádza vstriec fínskym dobrodružstvám a krivého slova nemôžem povedať. A že mu veru dávam riadne zabrať, minule do Helsiniek som do neho zabalila celý štvordňový život! No okrem takýchto vyhrotených situácií, je to verný spoločník hlavne do školy. Okrem hŕby programátorských knižiek do neho narvete i peceň chleba,za dva litre džúsu a stále nemá dosť. Aj keď sa potom zo mňa stáva  nebezpečný bike.rider a nechceli by ste ma stretnúť s naloženým košíkom, bekpek si ide svoje a ani jeden šev nepovolí, švédi.proste.vedia.
To je asi na dnes všetko. Ja teraz utekám doháňať zameškané assignmenty a vy mi tu kľudne povedzte niečo. Napríklad o vašej jari. Aká je?

You Might Also Like

12 comentários

 1. no podla mna si kludne mohla aj viac ako 10 :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. môj ďalší plán je po pleco, ale to zasa musím nazbierať odvahu :D

   Odstrániť
 2. Nebuď smutná, ja žijem na Orave a s jarou mám skoro rovnaký problém ako teraz ty (trochu hyperbolizujem už). Keď teplomer ukáže viac ako pätnástku, tak naozaj púšťame ohňostroje. :D

  a vlasy teraz vyzerajú oveľa zdravšie a krajšie ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. my sme tu 15tku ani nemaliii :(

   ďakujem teda! ale cítim stratu, zrazu koľko málo vlasov :D

   Odstrániť
 3. Aj ja chcem také krásne vlasy. Zase skvelý článok a krásne fotky :)

  Blonďavá Potvora

  OdpovedaťOdstrániť
 4. nekonečne, nesmierne, neobmedzene (a ďalšia slová na ne-): mi-lu-jem tvoj štýl písania a tvoje fotky, tvoj blog a tvoj celkový cit k móde!
  (hah, až som si musela vygúgliť synonymá k nekonečne)
  sledujem ťa už istý čas, ale nikdy som sa neodhodlala ku komentáru, lebo akosi som po prečítaní nedostala kyslík, veď tysiceládokonalá!!! ale teraaaaaaz, najviac ti želám šťastie už len čo sa týka Fínska, blogu a všetkého na čom ti záleží(:

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. jeee tak to ďakujem za toľko pekných slov! aj tebe všetko pekné prajem ♥♥♥

   Odstrániť
 5. Hi there babe, how isit going?
  Great post though, i love it, thank you for sharing this with us..

  New post on my blog if you're interested.
  Meet my boyfriend - Girlfriend tag.
  www.its-dominica.blogspot.co.uk

  Anyway have a lovely weekend!
  Stay in touch.
  Kisses!

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár, všetky si čítam a na všetky aj odpovedám, niekedy mi to trvá dlhšie, ale raz napokon vždy odpoviem. : )

Maj pekný deň bytosť!

Instagram