Let me talk about – Bloggerské dúhy a nedúhy

dlhšie asi štyri roky pozorujem tento náš česko-slovenský blogový svet {vraj blogosféra je hnusné slovo,ale iné pomenovanie už nemám v zálohe}, a ako správna blogerčička s antropologickými sklonmi, čo-to som už aj vyobservovala. 

Na úvod vás však musím upozorniť, že sú to moje viac ako subjektívne názory, ktoré nemusia byť kompatibilné s vašimi. Nevycucala som si ich však z prsta, článok mám rozpísaný, odstatý, premyslený a vyležaný už nejaký ten piatok, čiže možno na tom i niečo bude. Popravde ležal tu v konceptoch skoro rok! Snažila som sa písať ako ultimate polopatista, tak snáď sa pochopíme. Každopádne, som zvedavá na váš názor a príjemný nadhľad vám želám!


Prudko som uvažovala, či začať kladmi alebo zápormi, no začnime radšej pozitívne, pre dobro všetkých.
Takže čo sa mi podarilo vypozorvať z pohľadu bloggera?

– v stĺpčeku je fajn mať napríklad populárne príspevky, viete si tam nastaviť rôzne atribúty populárnosti a umožniť čitateľom a hlavne novým návštevníkom pozrieť si to najlepšie čo tam pod slnkom internetom máte

– aby sa blog rýchlejšie načítaval, je fajn zvoliť menší počet príspevkov na stranu, verte mi, viem o čom hovorím.. no netvrdím,že som môj problém s rýchlosťou týmto vyriešila,ale snažím sa!

– rýchlosť načítania taktiež ovplyvňuje veľkosť fotiek, ktoré vkladáte. Je dobré prispôsobiť ju rozmerov vášho layoutu. Napríklad moje fotky majú na šírku iba 640 bodov pretože je to aj cca šírka mojich príspevkov. Určite nenahrávajte obrovské originály, jednak kvôli tej spomínanej rýchlosti a druhak že si rýchlo zaplníte galériu na bloggeri a budete musieť hľadať potom iné alternatívy a piplať sa s hyperlinkami a tak..

– minimalizmus nadovšetko, čím menej v stĺpčeku, tým krajšie a čistejšie to pôsobí a dúfam,že sa aj ja raz dopracujem do bodu, keď mi nebude ľúto vymazať z toho môjho 90% nepotrebností. Taktiež čím menej farieb tým lepšie (ibažeby ste blogovali o registrovaných partnerstvách). Netvrdím,že treba si teraz urobiť čiernobiely blog,ale je fajn mať istú paletku farieb a formátovať podľa nej.

A teraz pár trochu viac postrehov z role návštevníka, pozorovateľa a pseudohejtera:

– menej je niekedy viac a menej je niekedy najmenej. Menej ospravedlnení prosím. Ospravedlňujem sa vám,že toto musíte čítať tak dlho a že dnes je štvrtok a že prší, ale ospravedlňujem sa vám aj za to,že si neviem zorganizovať čas.
Kedy je ospravedlnenie otravné kvázi zbytočné?
Keď sa jedná o
kvalitu fotiek. Mnohokrát to možno ani neviete ovplyvniť a každý pracuje s takými prostriedkami a schopnosťami aké má k dispozícii. Možno by to chcelo neuverejňovať za každú cenu aj fotky, s ktorými nie ste až tak spokojné/í,alebo sa za ne máte potrebu ospravedlňovať.
čas. Siahodlhé litánie v úvode ako nemáte čas. Ono.. Nikto ho nemá a keď už ho niekto venuje tomu, aby si prečítal váš príspevok, asi mu to veľmi na životnom eláne nepridá. (Hej aj ja občas spomeniem element času, som si toho vedomá nezjedzte ma za to)
resty voči čitateľom. Keď nasľubujete hory doly v predošlých príspevkoch a samozrejme, nemáte čas, nič z toho sa nekonalo a potom nasleduje vysvetľovanie prečo ste to neurobili a prečo ste nemali čas. Možno by to chcelo zvoľniť tempo, nebrať blog ako povinnosť pokiaľ zaň nedostávate výplatu a neživíte z neho rodinu a päť hladných krkov. Čitatelia (ak ich nemáte enormné množstvo) si častokrát možno ani nevšimnú, že niečo nie je „on time“ a ospravedlňovacie úvody nie sú práve vrchol humoru.
Možno vám tento ospravedlňovací bod pripadá bizardný,ale ja som raz našla blog, ktorý mal dokopy tri články a ich obsahom boli IBA ospravedlnenia snáď všetky vymenované. Nepreháňam, fakticky.

– je dobré si vypnúť overovanie komentárov pomocou kódu, google má v súčasnosti fakticky dobrú ochranu pred spamom aj bez toho aby ste mali zapnuté overovanie pomocou CAPTCHA kódu a pre návštevníkov blogu je to megaotravné, ja sama to občas zle rozlúštim a potom s tým bojujem až pokiaľ ma to neprestane baviť a niekedy sa stane že ten komentár proste ani nepostnem. Je však pravda, že u niekoho tá „dobrá ochrana“ až tak nefahčí, vtedy je stokrát menej otravné pre návštevníka keď si komentáre moderujete ako keď musí prežívať zápas o holý komentár.

prosímvás, načo je dobré zakazovať pravé tlačítko myši na blogu? niektorí ľudia ho napríklad využívajú aj na otváranie linkov v novom tabe a iné veci, nie na kradnutie vašich drahocenných fotiek a informácií, ktoré sa pri menšej snahe a použitým iných metód dajú získať miliónmi iných metód. Je to aj vskutku nepríjemné a hlavne ak potom používate hyperlinky bez atribútu, ktorý zabezpečí ich otváranie v novom okne. Ochudobňujete sa tak trochu o „zotrvačnosť návštevníkov“ na vašom blogu. Ešteže to na mobilných verziách nefunguje..

– hudba na blogu. Samostatná kapitola. Je síce pekné, že je to váš blog, váš kúsok internetového priestoru, vaša rodná hruda kamenistá a chcete ho mať najsuper vyčančaný s éterickou hudbou na pozadí, ale myslite prosím aj na návštevníkov a keď raz niekto nemá nazvime to „výkonovo postačujúci počítač či notbuk“ po troch sekundách blog vypne, ak teda sa mu to vôbec podarí, lebo riziko primrznutia je vysoké. O tom,že je to otravné aj keď niekto má výkonovo postačujúci počítač, o tom ani nehovorím.. Samozrejme, možno sa to aj bude niekomu páčiť,ale z odpozorovaní som vydedukovala,že prevažná väčšina bársakých návštevníkov by na to poslala internetovú inkvizíciu.

– ak fakt neviete dobre anglicky, radšej si tie články neprekladajte. Ono je to pekné, že všetci chceme byť medzinárodní a chceme aby nám rozumela aj Heidi z Fínska či Johan z Nemecka,no pri žalostnej gramatike, slovnej zásobe či nebodaj prekladu z googletranlatora platí jeden nemilý fakt, že účel v tomto prípade nesvätí prostriedky. Niekedy to i mňa bolí, keď sa náhodou začítam aj do anglického textu a to som len B2ka, čiže nemyslím,že som majster sveta. (Na margo mňa: radí vám človek, čo si založil blog aby sa zlepšil v angličtine. Ale po cca piatich či koľkých článkoch ma táto spásonosná myšlienka prešla, našťastie…) No každopádne, viac škody ako úžitku.

No aby bolo jasno, netvrdím,že teraz si vyhoďte hudbu z blogu, vymažte zlé kódy, zabudnite na angličtinu alebo sa staňte grobianom a nikdy sa nikomu neospravedlňte, to nie. Proti gustu žiadne dišputát či ako to, ale potom ani proti názoru, že…

Ja už na dnes končím, odchádzam drtiť diferenciálne rovnice, teraz sa domňa môžete pustiť vy a konštruktívne mi napríklad vytmaviť čo by som ja mala vyhodiť z toho môjho blogu, veď kritika predsa posúva vpred. No tá konštruktívna ovšem, nie vykonštruovaná. Dovi nabudúce,alebo v komentároch!

11 thoughts on “Let me talk about – Bloggerské dúhy a nedúhy

  • trošku som sa bála, či sa náhodou nenájdem v nejakom bode, ale nakoniec nie, našťastie 😀 a celkom výstižné, hlavne to ospravedlňovanie som si všimla aj ja a dosť to odradí :/

  • Veľmi pekne napísané. Vidieť, že si si na článku dala záležať. Ja si myslím, že každá blogerka časom dozrie a postupne chyby vychytá. Tiež nemám rada večné ospravedlňovania … zrejme je to nejaká mánia ukázať svetu ako veľmi som \“busy\“ 🙂

  • 😀 Presne si to vystihla….sem tam natrafím ešte na nejaké iné neduhy blogeriek, ale povedzme si, tiež nie som v tomto žiaden anjelik a určite je toho kopec, čo iným vadí na mojom blogu….takže kritiku vrelo vítam :)http://bynicka.blogspot.sk/

  • s tym pravym tlacitko mysi mas absolutne pravdu! ja pouzivam prave tlacitko takmer stale a neskutocne ma vytaca ked sa to na nejakom blogu neda. pritom som nikdy ziadnu fotku neukradla, ani si fotky nestahujem. a k tym zbytocnotiam v bocnych listach…viem, ze mas rpavdu, ale akosi sa ich nedokazem zbavit. mam o vsetko pocit, ze to tam je skratka straasne dolezite a musi to tam byt :Dhttp://beautybybellatrix.blogspot.sk/

  • Súhlas s dúhami i neduhami;) Ne-dúhy sa vždy nájdu, i u mňa: Populárne príspevky mi chýbajú, ale keď už nechcem mať tak preplnený stĺpec, hoci chystám trocha redizajn a upratovanie…s časom tiež bojujem a mala som to v úvode článku už viackrát na \“klávesnici\“ 🙂 Mňa rozčuľuje vo videách blogeriek veta: \“dnešné video som chcela skrátiť, ale bohužiaľ to bude zas 30 minút\“ – nemám rada obkecy a videá nad 15 min. nepozerám, nemám úchylku to brať ako seriál :)krasavnutri.blogspot.sk

  • s tym co nerobit uplne suhlasim. Hlavne komentare a ich overovanie nenaaavidim to!!!! hudba!! vzdy skoro chytim infarkt!! ospravedlnovanie, naco? ked nemas cas nepis, ja nie som tvoja mama ze sa mi musis ospravedlnovat..suhlasim, pekne napisane!!

  • Súhlasím s tebou. Som v podstate začiatočník a rada si prečítam rady a postrehy skúsenejších bloggerov. (takže za to dík 🙂 ) a vskutku môžem potvrdiť že veľké obrázky a hudba na blogu je zabiják

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *