Jozef Theodor Mousson, Umelcova záhrada v zime, po 1930, VSG

Aká bola decembrová online renesancia na instagrame Východoslovenskej galérie a čo teraz?

Čo sa nám podarilo v decembri a ako používa instagram na posilnenie vizibility a získanie nového návštevníka Východoslovenská galéria?

Jozef Theodor Mousson, Umelcova záhrada v zime, po 1930, VSG
Jozef Theodor Mousson, Umelcova záhrada v zime, po 1930, Zo zbierky Východoslovenskej Galérie

V decembri 2020 sme sa vo Východoslovenskej galérii pomocou instagramu snažili

  • posilňovať vizibilitu
  • ukázať svetu, že sa angažujeme sa v dôležitých témach
  • prepájať galériu a umenie čo najviac s ľuďmi
  • ukazovať VSG ako otvorenú inštitúciu pre všetkých
  • dostať do galérie nového návštevníka

Summa Summárum

Podarilo sa nám

  • 16 postov
  • 21 dní s príbehmi
  • 2 reels

Tieto snahy nám pomohli organicky (za 0 eur prirodzeným záujmom) získať 112 nových sledovateľov.

Čo sa vytvorilo

Zaviedli sme niekoľko pravidelných formátov

#DieloTyzdnaVSG

Pre tento typ príspevkov (v kadencii 3-4 stories, 1 post) vyberáme my alebo oslovení umelci každý pondelok dielo zo zbierky VSG digitalizovanej na webe umenia.

 

Tento formát sa stretol s pozitívnymi reakciami.
Tento formát sa stretol s pozitívnymi reakciami.
Karol Baron - Veľký Dialóg
Karol Baron - Veľký Dialóg, zbierka VSG
Zo stories týmto vytvárame malú zbierku zo zbierky VSG vo výberoch.
Zo stories týmto vytvárame malú zbierku zo zbierky VSG vo výberoch.
DielotyzdnaVSG
Dielo vybrala aj Dora Kendera

#ThrowbackThursday

#TBT: Alex Selmeci a Tomáš Kocka Jusko - Idle Cruising

Spomínanie na výstavy, ktoré sa už udiali, no neboli publikované na sociálnych sieťach (v kadencii 6 stories, 1 karousel post – 10 fotiek) každý štvrtok. Minulý mesiac sme vybrali Torzo od Miloty Havránkovej, Idle Cruising – Alex Selmeci a Tomáš Kocka Jusko a na silvestra sme dali von špeciálnu edíciu TBT (14 stories, 1 karousel – 10 fotiek) – prehľad výstav otvorených v roku 2020. Táto špeciálna edícia priniesla 14 prezdieľaní v stories označených umelcov, fotografov a ľudí. Post zo špeciálneho #TBT sa stal najzaujímavejším postom z pohľadu návštevníka v decembri 2020.

Najpopulárnejší post z instagramu VSG v decembri - 1229 zobrazení z toho 1054 unikátnych účtov dalo 143 páči sa mi to a 6 zdieľaní shares
Najpopulárnejší post z instagramu VSG v decembri - 1229 zobrazení z toho 1054 unikátnych účtov dalo 143 páči sa mi to a 6 zdieľaní shares
Zobrazenia postov instagramu VSG v decembri 2020

VSG reel x Ty

Tento nový formát si dáva za cieľ spropagovať aktuálne expozície pomocou pútavých 15-30 sekundových videí, ktoré pozostávajú z krátkych prestrihov osoby, ktorá si užíva svoj čas v galérii. Tento koncept je platformou, ktorá prepája inštitúciu, ľudí z publika a lokálnych hudobníkov. V decembri sme mali dva reels, so Štefániou a Milanou. Hudbu nám do týchto videí zapožičali FVLCRVM a Dead Janitor – ďakujeme! Tieto reels dosiahli vysoké čísla pozretí (Milana – 4491, Štefánia – 3247) vzhľadom na náš počet sledovateľov, kedže sa zobrazujú aj ľuďom, čo nás priamo nesledujú. Dôsledkom toho nám po pridaní reelu pribudlo mnoho nových sledovateľov, hlavne vo vekovej skupine 13-17, 18-24, čo je hlboko podreprezentovaná skupina sledovateľov na oboch našich sociálnych sieťach. Pomocou reels sa nám podarilo napĺňať hneď štyri z našich hlavných cieľov a to posilňovanie vizibility, prepájanie galérie s ľuďmi, ukazovať, že ako návštevník si dôležitou súčasťou VSG a zároveň upozorniť na aktuálne prebiehajúce výstavy publikum, ktoré nás ešte nesleduje.

 

Dosah sa nám v dňoch nahratia reels so Števkou (piatok) a Milanou (sobota) rapídne zvýšil. To je aj dôvodom, prečo by sme sa mali na takýto typ obsahu zamerať aj v 2021.

VSG reel x Milana
VSG reel x Milana
Dosah po nahratí prvého reelu bol cez 1800 impresií
Dosah po nahratí reelu s milanou bol cez 2800 impresií

Aktuálne výstavy

Okrem reels sme aktuálne výstavy predstavovali aj pomocou stories v rôznych formách (v kadencii 5 stories v piatok alebo cez víkend) napríklad cez zdigitalizované diela zo zbierky alebo virtuálnu prechádzku výstavou. Tieto vizuály boli doplnené o krátke texty, ktoré mali za cieľ vzbudiť zvedavosť.

Aktuálne výstavy sú zobrazené aj vo výberoch
Aktuálne výstavy sú zobrazené aj vo výberoch

#VSGzije

V decembri sme začali pravidelne repostovať fotky ľudí, ktorí nás navštívili a zazdieľali si o tom fotku na instagrame - prepájanie návštevníkov s galériou, VSG ako živá inštitúcia a vytváranie dialógu.
Spozorovali sme vysokú mieru preklikov na profil VSG

#KniznicaVSG + 3 knihy

V roku 2020 sa zrevitalizovaná knižnica sprístupnila návštevníkom. Je otvorená každú stredu od 10 do 16. Naším cieľom na instagrame je dať služby knižnice a jej samotnú existenciu do povedomia širšej verejnosti. Zaviedli sme formát 3 knihy (v kadencii 8 stories), v ktorom chceme predstavovať, aké konkrétne knihy sa u nás nachádzajú cez vybrané témy alebo ľudí. V decembri sme experimentovali s uverejňovaním stories v stredu ráno pred otvorením galérie. V dôsledku opatrení sa nám nepodarilo vyvodiť závery z našich experimentov, no po uvoľnení opatrení chceme s týmto formátom pokračovať.

Tieto stories pridávame do výberu, takže sa dajú pozrieť kedykoľvek na instagrame @vychodoslovenska_galeria

Krátke upozornenia

Pomocou ktorých sme upozorňovali na aktuálne udalosti.

Mikuláš vo VSG tento rok priniesol vstup zdarma, nový obchod a darčeky
Odpočítavanie k najnovšej výstave Umením a Slovom s výrezom z vystaveného obrazu
Rýchle upozornenia na event dňa, ako napríklad komentované prehliadky alebo prednášky

Najpáčivejší post v decembri - 150 páči sa mi to z dosahu 987 unikátnych účtov

Optimalizácie

V decembri sme zaviedli niekoľko nových hashtagov, pomocou ktorých sme zoskupili novovznikajúci obsah ako napríklad #ZbierkaVSG, #ThrowbackThursdayVSG, #DieloTyzdnaVSG, #VSGzije, #PopUPVSG

Odkaz na webstránku v profile sme nahradili linktree. S cieľom podpory medziplatformovej propagácie a zvyšovania CTR (miery prekliku), ale aj iných praktických hľadísk. 

Pridali sme taktiež popis a uľahčili vyhľadávanie galérie – profil galérie sa na instagrame zobrazí už aj pri napísaní vsg do vyhľadávača.

Kedže ešte nemôžeme zdieľať odkazy priamo, linktree je cestou ako obmädzenie instagramu preľstiť a odkazovať sa na viac vecí, o ktorých hovoríme a ktoré môžu byť pre našich sledovateľov zaujímavé

Začiatok decembra vs. začiatok januára

Všetko sa precízne plánovalo

2021. Čo teraz? Ešte viac ľudí, videí a VSG

V roku 2021 chceme ďalej pokračovať v zavedených formátoch a cieľoch, no chystáme aj nové veci.

Ešte viac umenia zo zbierky VSG

V januári nám dielo týždňa vyberá Svetlana Fialová, Michal Machciník, Kata Bajkay a Tibor Czitó. Cieľom do 2021 je zapájať do tohto konceptu čo najviac ľudí a pohľadov na vnímanie umenia.

V januári spúšťame nový typ obsahu – brožúrky – sprievodný online program k aktuálnym výstavám. Týmto spôsobom prepojíme ľudí s galériou, ktorí budú takto môcť odprezentovať svoj prehľad alebo expertízu v oblasti. Brožúrky si dávajú za cieľ ponúknuť lokálnym témam globálny kontext z pohľadu ľudí, ktorí sa daným témam venujú.

Ešte viac mladých a mladších

Reels sa osvedčili ako spôsob, ktorý galérii na instagrame celkovo priniesol najviac nového dosahu a nových sledovateľov. Týmto spôsobom sme oslovili mnoho ľudí z podreprezentovaných vekových kategórií 13-17, 18-24. V 2021 by sme preto mali pokračovať vo vytváraní takéhoto typu obsahu a posúvať tak percentá do vyváženejších rovín.

Medzi našimi sledovateľmi je iba niečo cez 0,4% vo veku 13-17 rokov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *