11/22 – Košická kultúrna lobotómia do novembrového počasia

Mám pocit, že my tu v Košiciach si niečo kompenzujeme. A nie že niečo, ale vieme presne aj čo. Tu je november poväčšine tak nechutný mesiac, že pominulé roky ak sa mi podarilo zdrhnúť do tepla – zdrhla som, no tento rok ho pravdepodobne precítim v plnej ošklivosti. Aj teraz tu tak sedím, žalúzie vytiahnuté až k susedom aby som zachytila aspoň o 3% svetla navyše. Prší, v dutinách mám dajaký sezónny mirnix_dirnix a tak víkend asi prežijem v mojej nore. No pozerajúc sa však na programy kín, inštitúcií a kultúrnych svätostánkov – ja som to odhalila!

Umelecká lobotómia je to, čo nás v tento najdekadentnejší mesiac udrží pri živote. Absorbujeme toľko umenia, že nebudeme vnímať nič – že okolo nás prší, je tma alebo veje VKV. Ten sa dokonca bude vizualizovať v poetické obrazy. Naozaj. Teraz je to nie v jeden týždeň tri eventy, ale v jeden deň a jednu hodinu tri eventy. A tak zalievam čierny čaj španielska mandarínka, rozcvičujem zápästia a ideme na to.

Audiovizuálne pleasures

Ulrich Seidl - Rimini (2022)

Už minulý mesiac som písala o mnohých snímkach, ktoré ešte stále idú v kine. Trojuholník smútku (2022), Svetlonoc (2022), Podozrivá (2022) a ešte stále aj Fire of Love (2022) – o tom si detailnejšie prečítaj v októbrovom newsfiltri. Čo je pre mňa bonusom tento mesiac je 7.11. – Večer filmových bizarností a experimentov od Petra Konečného, na ktorý sa už moc teším!

Okrem toho ma zaujal aj filmový klub Silencio, ktorý bude každú druhú stredu premietať filmové klasiky a v novembri to budú dva filmy od Stanleyho Kubricka, čo si myslím, že je dosť cool, mať možnosť vidieť na plátne Mechanický pomaranč (1971) a The Shining (1980). V decembri potom ďalšie dva. Klub sľubuje aj odborný úvod a diskusiu, a to ja rada. Na filmoch si vždy hľadám explained alebo názory iných ľudí.

8.11. bude v Kine Tabačka film Anny Gruskovej Žena novej doby (2022) o Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej, ktorá pred osemdesiatimi rokmi radila ženám, ako sa stať demokratkami. Bude aj diskusia!

Za zmienku za mňa stojí aj nový film Ulricha Seidla Rimini (2022), ktorý tu priletel z Berlinale. Aj keď Seidla nemám úplne napozeraného, išla by som, je to divoch.

Hudobné pleasures

Ako som už spomínala minulý mesiac, sezóna klasiky je hot, tento mesiac je ťahákom najfantastickejší cellový koncert ever na planéte Zem, ktorý preslávila Jacqueline du Pré a ktorý som už síce zažila naživo, no tohto nikdy nie je dosť. Naozaj. Budeš mať zimomriavky.

10.11. – Takže ním aj začneme, náj ťahák tohto mesiaca je určite Elgarov cellový koncert e-moll, ktorý príde zahrať Bruno Philippe. Jeho som tiež už zažila na Košickej hudobnej jari niekedy pred koronou a je moc šikovný a zlatý.

14.11. – V rámci ARS NOVA bude v Tabačke zdarma koncert relatívne nového ansámblu Alia Amnis, ktorý pôsobí v Košiciach. Nepoznám, ale preistotu si píšem.

24.11. – Dvořák is always a good idea, tento koncert nepoznám, ale ak by sa mi práve chcelo ísť na filku, tak by som išla.

Divadelné pleasures

Všeličo sa deje na poli pohybovoaudiovizuálnych umení u nás v novembri. Možno aj najvýraznejšia položka tohto článku, tak sa jej trochu povenujme viac. Nezávislé, závislé, pomiešané aj súčasné pohybové tendencie.

9.11. nám Štátne divadlo ponúka tento mesiac presne jednu Toscu od Pucciniho, takže ak ste to zvažovali, netreba váhať. Bola som na konci minulej sezóny a chcem ísť ešte raz aj so Zolom, lebo to bolo brutálne. Nádherná minimal scéna od Lucie Tallovej, kostýmy od Borisa Hanečku, perfektné výkony, no a samozrejme samotná hudba? Toto je jeden veľký zážitok, ktorý môžeš mať.

Problém je, že 9.11. je úplne v rovnaký čas (ach nerobte nám to) aj dosť cool Medziscéna a to Hodoň, Čiripová, Sedlačková, Raček, Suchý, Gaffa, Neskorý zber: matter, takže si vyber. Ja som videla od Neskorého zberu dve predstavenia z toho to druhé som fotila, a obe mega zaujímavé, takto by som chcela vedieť prežívať pohyb.

 

Na Peróne - Dievča z morského dna má tento mesiac premiéru
Giacomo Puccini - Tosca a jej brutál šaty od Hanečku v 3. dejstve

Balet je tento mesiac tiež silný súper. Nevidela som okrem jazera a extázy ešte žiadny z nich, ale zvažovala by som tieto:

8.11. – Milada Horáková

12.11. – EXTÁZA / OBRAZY O NEJ je súčasný balet, na ktorého premiéru som bola s Dorkou ešte v minulej sezóne a bolo to nádherné, hudba, tanec, klobása krásne kostýmy a napokon za to celé dostali aj veľa cien (a niekto im to aj veľmi krásne nafotil)

16.11. – Franz Kafka: Proces, ktorý premiéroval minulý mesiac

17.11. – Denník Anny Frankovej

26.11. – Keď už nič, tak aspoň Labutie jazero si daj

Andrej Petrovič, Vladislav Šarišský: EXTÁZA / OBRAZY O NEJ

Tento mesiac nás čaká Noc divadiel 2022, vedeli ste? Lebo ja nie, buď je to promo nulové alebo nie som cieľovka (to by som sa urazila), každopadné dozvedela som sa to iba vďaka tomu, že som si otvorila stránku Perónu a mali to napísané vedľa jedného predstavenia. Noc divadiel je očividne celoslovenský projekt, takže to môžete sledovať aj inde a pripadá na 19. 11. Toto bol trochu hejt, však promo haló! (Ešteže mám priestor, kde sa nad tým môžem pohoršovať)

19.11. má k tomu Tabka Medziscénsku premiéru Ján Mikuš: OTOČTE KONE! (SMRŤ JOZEFA CHOVANCA), no tam je to totálne zatajené, že je to vlastne súčasťou tejto noci, nevadí, už viete

19.11. hraju Na Peróne nové predstavenie Dievča z morského dna, ktoré si ale v premiére môžete pozrieť už 18.11., text od Jany Bodnárovej a hudba od Dead Janitora? To chceme!

Vizuálne pleasures

Neviem či presne toto, ale asi toto zažiješ od Refika Anadola v Black boxe VSG v Zániku planéty

Ešteže som včera dokončila program VSG do tlače, takže vám všetko viem vysypať z rukáva. Minulý mesiac sme otvorili dve výstavy a jedna z nich končí už 13.11. a to je tá Inkina, ktorú si aj ja sama musím ešte ísť pozrieť. Človek by si myslel, že keď tam pracuješ, tak to máš napozerané, no práveže vôbec. Okrem toho bude Dorka robiť komentovku výstavy ROZETA – Ružomberský umelecký okruh a budúci týždeň ideme sprístupniť tak trošku nečakanú výstavu #DieloTyzdnaVSG, kde sme sa rozhodli na svetlo sveta vytiahnuť 58 diel, ktoré vyberali ľudia zo zbierky VSG spolu s ich textíkmi a odôvodneniami. Ale o tomto formáte, ktorý som na našom insta zaviedla ešte pred dvoma rokmi, určite ešte napíšem samostatný článok.

24.11. otvorenie výstavy Winds of Košice: AI data painting od Refika Anadola (inak neviem, či on vie o existencii konceptu VKV, ale WoK sa mi zdá ako dosť solídny anglický ekvivalent) v spolupráci s Art and Tech Days a Ars Electronica, ktorý z poryvov košického vetra tvorí poetické dátové maľby. Teraz keď som si o tom prečítala text tak som celkom zvedavá akou poetickou maľbou bude práve VKV. 

Okrem tejto výstavy u nás bude mať ATDays ešte jednu v Kasárňach, druhú v Kunsthalle a tretiu v KAIRe, no nedá sa to dobre prezdieľavať, takže si to musíš dohľadať na ich webe.

V nezriaďovanej kultúre tento mesiac takto:

9.11. v Galérii Tabačka bude vernisáž Peter Cako: Okite Kudasai Cako-san

10.11. v Šope bude vernisáž Inside Job / Ula Lucińska & Michał Knychaus – Whispers from the Cracked Horizon

do 16.11. ešte vo VUNU je výstava Katy Bajkay

Výstava Katarína Bajkayová - Lullabies for our unborn babies práve teraz v Kunsthalle na Rumanovej

Unknown pleasures

15.11. bude mať Spolka v Úsmeve ďalšiu Mestolásku na tému Mesto x Včely x Hmyz

24.11. bude jedna z mojich obľúbených konferencií, ktorú sme radi i rady, že tu máme a to Art & Tech Days 2022

Tak čo, vidíme sa niekde?

Ak sa ti páči čo robím a je to pre teba nejakým spôsobom prínosné, môžeš mi kúpiť kávu. ☕ Ak chceš vedieť o každom článku, čo sa tu mihne, určite sa prihlás do môjho newslettera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *