FINLAND VIII. – Kevät.

Predtým, než vás zavediem za hranice všedných dní Fínska, votrel sa mi tu ešte jeden malý článočok zo života vo Vaase. Random aprílový deň, kedy sme sa mylne nazdávali, že už vari aj jar prišla. Príjemných 12 stupňov celzia, ulice sme brázdili na bicykli bez šálu a čiapky ako rebelanti roka 2015 a o dva dni na to… Nasnežilo. Ani neviete ako vám závidím tie československé predpovede počasia že 23°C+. Fňučkám ako taký malý jazvec, lebo keď preskrollujem mojím virtuálnym mozgom blogom o rok dozadu, jar vyzerala takto. Jedným klikom dodávam, že dva ba aj tri roky dozadu to tiež nebolo na zahodenie. Okrem iného, slovenskú verziu jari som presne pred dvoma rokmi definovala tuto. Aká je bola bude fínska jar? Teda ten jeden deň? Definitely iná. Poďme nad tým teda spoločne pomeditovať!

  Fínska jar je keď  
– si na bicykel vezmete iba rukavice a čiapku so šálom necháte rebelsky v batohu
– sa už more hýbe
– si pod nohavice nedáte pančušky
– deň trvá štrnásť a pol hodiny *fešnblogerky robia mexickú vlnu* lebo štrnásťapolhodiny svetla!
– môžete nechať otvorené okno na dlhšie ako päť sekúnd
– v Lidli nájdete klasickú papriku
– tráva chytá hnedozelený odtieň
– vám výjdu pehy

  Zmena je život  
Neviem či ste si to všimli konkrétne tu,ale ak nie, tak číhajte alebo ste už číhali tu. Odhodlala som sa! Hrdinstvo roka som spáchala,ale nalejúc si čistého vína – som obyčajný oportunista. Naskytla sa mi taká možnosť, ostrihať sa a zadarmo. Slečna, ktorá sa učí za kaderníčku (mimo toho už aj normálne pracuje v salóne, ale tak chce to mať aj fínsky odpapierované) hľadala dobrovoľníčku na prax a tak som sa ponúkla. Veď whynot a ajtak poviem vám to na rovinu, prisadávať si vlasy teda nie je dvakrát príjemné. A tak slovo dalo slovo a ja som sa v deň dé dostavila do ich školského salónu, ktorý okrem toho, že bol v škole, sa nijak zvlásť nelíšil od toho opravdického. Po usadení do kresla pri okne odbehla Viki zavolať svoje učiteľky. Prvá reakcia, keď videli tú moju sťa konskú hrivu bola: WOW. A potom nasledovala spŕška fínskych slov. Kedže som už čo to z fínčiny pochytila, vyčíhala som, aký diabolský plán so mnou zamýšľajú (z pôvodných troch centimetrov na desať), no bez dlhšieho presviedčania som im dala za pravdu, že moje vlasy si zaslúžia aspoň tých 10, lebo končeky sa mi už štiepili na sedem strán pomaly. Kedže sa na mne išla táto mladá kaderníčka trénovať, srávila som v horúcom kresle temer dve hodiny, riadne ju tam posekírovali hentie fínske pedantné učiteľky! Ku koncu som už mala pocit, že mám snaď najdokonalejšie ošmykané vlasy na svete. A kebyže aj nie, výsledok je viac než dostačujúci.

  #OOTD  
Kabát//Coat (najobnosenejší kúsok erasmu) (similar here) – Oasap
Košeľa//Shirt (sold out, but similar here) – Sheinside
Sveter//Crop Sweater (sold out, but similar here) – Sheinside
Džegíny//Jeggins – Clockhouse
Baťoh//Backpack – Kånken by Fjällräven
Hodinky//Watch (grace london) – Daniel Wellington
Boty//Shoes (druhý najobnosenejší kúsok, lebo nič iné okrem nich a snežných tu ani nemám) – Vans

  Kånken  
Kedže sa našli jedinci, ktorých zaujímalo i napríklad to, aký je život s backpackom.s.líškou, rozhodla som sa podať stanovisko. Zajtra je to presne mesiac čo ma tento podľa_mamky_zdravotnícky_plecniak sprevádza vstriec fínskym dobrodružstvám a krivého slova nemôžem povedať. A že mu veru dávam riadne zabrať, minule do Helsiniek som do neho zabalila celý štvordňový život! No okrem takýchto vyhrotených situácií, je to verný spoločník hlavne do školy. Okrem hŕby programátorských knižiek do neho narvete i peceň chleba,za dva litre džúsu a stále nemá dosť. Aj keď sa potom zo mňa stáva  nebezpečný bike.rider a nechceli by ste ma stretnúť s naloženým košíkom, bekpek si ide svoje a ani jeden šev nepovolí, švédi.proste.vedia.


To je asi na dnes všetko. Ja teraz utekám doháňať zameškané assignmenty a vy mi tu kľudne povedzte niečo. Napríklad o vašej jari. Aká je?

12 thoughts on “FINLAND VIII. – Kevät.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *