Izraelské estetično

Bystrému oku isto neušlo, že som svoje neuróny vzala zrelaxovať po poslednom skúškovom do Izraelu. Konkrétne Tel Aviv, áno, presne ten, kde pred dvoma dňami zatvorili letisko kvôli konfliktu a presne ten, kde pred troma dňami zrušili lety z Košíc. Náhoda? Ja si myslím, že áno a zároveň, že mi bolo dožičený kúsok asi šťastia v tejto hre udalostí menom svet. Neviem si predstaviť, čo by bolo teraz, ak by sme si pobyt predĺžili o tri dni, asi by som tam ostala navždy. (Čo by sa mi asi páčilo.) No ale dnes som chcela o inom. O pekných veciach, estetike, líniách, archiporne.

Pre nadšencov krásna ako som ja sa blízko Tel Aviv v meste Holon nachádza Dizajnové Múzeum. Easy, povieš si. Aj my sme si povedali, easy a že určite tam chceme ísť, nech to stojí čo to stojí. Ono človek si uvedomí až na mieste, že to nie je také jednoduché keď ti naplánovaná trasa zlyhá, pôvodná zastávka neexistuje a nemáš net v mobile (alebo aj megabajt za 16247€ všakže), keď všetko je v hebrejčine, aj keď na internetoch písali, že je to tu paralelne v hebrejčine, arabčine a angličtine – no jasné! Všetky autobusové zastávky majú poriadky po hebrejsky, čiže keď ich čítam ja, tak je to asi “dhshgdhsjsjdbdbehmechbuch”. Potom niekde nasadneš a vystúpiš o 2526 km inde ako máš, ale aj také si treba vyskúšať. S trochou snahy napokon všetko dobre dopadne, väčšinou.

Ja osobne som bola ohromená, že aké múzejko to majú v takom meste, i keď je to nalepené na Tel Aviv, nie je to Tel Aviv, takže vcelku zaujímavosť a potom ako vstúpiš (hej hej hneď potom ako ti skontrolujú tašku či si neprišiel v mene viery či neviery rozflákať dizajn na framforce) už len kukáš hore dole doprava doľava na tie línie a vlnky a nechápeš.

K dizajnu vnútri, expozícia bola venovaná izraelskej ikone Ronit Elkabetz, jej šatníku a životu, čo bolo pre mňa celkom nové, kedže som nemala šajnu kto to bol. Dozvedeli sme sa, že Ronit zomrela na rakovinu pred dvoma rokmi a táto výstava bola venovaná jej pamiatke. Zvláštne, zamyslela som sa tak nad tým, čo tu po nás ostáva a ako nás to definuje. Po Ronit ostalo množstvo šiat a vecí, fotky ako sedí na záchode a užíva života, jej nedokončené navrhované šaty, veľa myšlienok. Prinútilo ma to premýšľať nad sebou semou, akými vecami a myšlienkami sa obklopujem, ako ma to definuje, chcem to takto?

Až po tom, ako sme už boli doma som si uvedomila, že na tomto mieste vlastne natáčala Lola Marsh svoj nový klip!
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Xz0I_O537mk]


  #dnesnosím  
tričko – od babky
sukeň – lisabonský sekáč
boty – new balance
okuliare – od joany
kabátec – primark
taška – diy

 V bulletine som sa dozvedela infošku, že od júna tu vystavujú Sagmeister a Walsh a tak už spriadam plány ako sa tu dostať zas!

Ak by si chcel viac o Tel Avive z mojej klávesnice hneď teraz, tuto som prispela svojou troškou.

8 thoughts on “Izraelské estetično

  • Domi, Domi….asi chcem ísť do toho Izraela aj ja! Len čo so mnou, keď mám potom túlavé topánky a najradšej by som videla všetko a bola všade?! Anyway, super (estetičné:)) fotky a musím povedať, že tá Ronit bola riadna kočka! patri

  • Nadherne to tam vyzera! Pocula som, ze Izrael je skvela krajina – moja teta je nou taka posadnuta, ze odkedy tam bola asi 10 rokov dozadu prvykrat, chodi tam kazdy rok aspon dvakrat, ma tam uz kopu kamosov, zacala sa ucit hebrejsky a podarilo sa jej to tak dobre, ze aktualne je v Prahe jedina ucitelka modernej hebrejciny – presla z ekonomickeho zamestnania na toto a nenormalne ju to bavi, zije izraelsky lajfstajl v izraelskej komunite este aj v tej Prahe. Musim to tam ist omrknut aj ja, kedze taka posadnutost musi byt realne niecim podlozena 😀

  • haha tak to bolo nejako aj s tel avivom 😀 pri toľkých možnostiach a toľkom nepoznanom vo svete je to podľa mňa fakt jedno kde človek ide, všade sa dačomu priučí zo života :Dja už som si pozerala macedónsko, že tam je fajné contemporary múzeum (a lacné letenky) 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *