Čo dostaneš spojením dizajnérok a galérie?

Long time no see, ale o tomto sem musím napísať. Alebo aj preto, že ma minule stretla naživo Veronika, ktorá sledovala tento blog od roku 2010 a že mám pokračovať v dačom. Za posledné dva roky sa môj život otočil o 360 stupňov (ako by povedala nemenovaná učiteľka z nemenovanej košickej strednej školy) 196 stupňov. Mám pocit, že to som zvykla písať dosť často, ale ktovie, dlho som nepísala ani sa nečítala. Aspoň teda nie verejne. Myslím si však, že kariérne turbulencie posledných dvoch rokov boli mentálne tým najradikálnejším, čo sa mi v živote stalo. V rebríčku sa hneď na to doťahuje uviaznutie na Novom Zélande počas vypuknutia globálnej pandémie a naučenie sa písať, čítať a počítať. O tom možno tiež niekedy napíšem, teraz ale o inom som chcela.

Čo pekné sa podarilo za posledné obdobie?

Long story short Dlhý príbeh krátkym, minulý rok sme so ženami založili Ladies, wine & design Slovakia a minulý rok som sa stala PR & Marketingovou manažérkou vo Východoslovenskej galérii. V rámci prepojenia našej iniciatívy a môjho aktuálneho full time pracoviska (recykluj, recykluj, recykluj zálohuj) som sa podieľala na ideácii, koordinácii a produkcii (všetky tieto múdre slovesá som sa naučila z grantov) malej predajnej výstavy súčasných slovenských dizajnérok v pop-up obchode VSG.

Alex Papcunová so svojou grafikou Nočná, ktorá existuje len v 6 kusoch, natlačených špeci v noci.
Anna Hájková - život v kocke (2021)
Laura Morovská vo VSG so svojou grafikou VLNA
Všetky grafiky sú k nahliadnutiu v bezplatnej appke VSG na iOS alebo androide.

Veľké veci

VSG ako aj iniciatíva LW&D Slovensko reflektuje na nevyvážené zastúpenie ženských autoriek, nielen v zbierkach galérie, ale aj v iných kreatívnych odvetviach a snaží sa s týmto problémom vysporiadať kadejako. Už moje samotné pôsobenie v LW&D naznačuje, že ma tieto problémy trápia a tak som premýšľala, čo sa s tým dá urobiť pekným a prínosným spôsobom. A hlavne praktickým, lebo instagramový aktivizmus problém nerieši. (Aj keď trochu pomáha, to nevravím, že nie.)

 

Lokálne a pomaly

Grafiky budú k zakúpeniu na Hlavnej 27 v Košiciach ešte do konca augusta 2022.

Malé krôčiky k väčším veciam a tak tu máme toto: 36 motívov od 14 slovenských autoriek, ilustrátoriek, grafičiek (každej ako sa páči) sa zatiaľ dá zakúpiť iba osobne v Košiciach – s cieľom pritiahnuť ľudí do galérie, podporiť dizajnérky a ilustrátorky, lokálnosť a pomalosť. Pri produkcii výstavky sme sa snažili nevytvárať zbytočný odpad a využili sme všetko, čo sme už mali dostupné v galérii, hlavne rámy a pasparty. VSG si z diel berie symbolický komisný poplatok určený na pokrytie minimálnych nákladov spojených s produkciou, pričom 90% sumy ide priamo autorkám. Yes!

Katky zo štúdia KatKat - Katka Rybnická a Katka Štefanková na návšteve vo VSG
Barbora Idesová - Ritual

Meanwhile...

Idea pripraviť tento projekt vznikla ešte koncom minulého roka a o mnoho správ, zmlúv a komunikácie sme to v marci celé zavesili. Doslova, na klince, nie na internet. (Je krásne robiť veci naživo) Ibaže v marci. To je to, však vieš. Výstavka sa otvorila na pozadí tragických dejinných udalostí, na čo sme reagovali tým, že sme sa spolu s autorkami rozhodli celý výťažok z prvej predanej grafiky od každej z nich venovať občianskemu združeniu Mareena. Hlavným poslaním Mareeny je cez rôzne integračné a komunitné aktivity vytvárať v našej krajine bezpečný domov pre všetkých bez ohľadu na národnosť, etnickú či náboženskú príslušnosť. Pôsobia aj ako prvý bod kontaktu na UA/SK hranici a združenie tvorí množstvo šikovných žien. Z mnohých združení sme si ich zvolili hlavne preto, že máme pocit, že všetky tri subjekty spájajú rovnaké hodnoty.

 

Grafiky sa zatiaľ predávajú iba naživo v kamennom obchode, ku koncu ich možno zavesíme aj na e-shop.
Katka Štefanková so svojou risografikou Tri Grácie, ktorú vytisklo Risko print z Trnavy.
Lívia Mezovská - Memory lane II.

Dream team

Chcela by som ešte povedať, že vôbec nežijem v bubline a veľmi si vážim pomoc mojich kolegov (neviem úplne, či mali na výber), pretože celé toto by nebolo možné uskutočniť bez nich. Moja vďaka ide menovite Adriane, ktorá to všetko ochotne a precízne zarámovala, Riškovi, ktorý to promptne nainštaloval a v neposlednom rade CEO of VSG Dorote, ktorá je vždy otvorená novým veciam. A že sme spolu všetci takto neúnavne pár hodín pobehovali a zoradzovali grafiky do tohto výživného layoutu. Už nám išli oči odpadnúť!

Riško a Dorka dačo merajú
Koľko permutácií a kombinácií z 36 diel sú schopní vyrobiť štyria pracovníci galérie? 6362, správna odpoveď je 6362.
Najvyšší arbitér vkusu vo VSG kalkuluje, že ako by to malo byť

Ak ťa zaujíma aké grafiky sú v ponuke, všetky si môžeš pozrieť v bezplatnej appke VSG. Oh ja viem, som hrozná, ale choroba z povolania – promo je večné.

 

Na záver jediná dochovaná fotka mňa pri tejto výstavke (pretože ja som oko kamery naveky), vedľa mňa výborne zladená Laura Morovská
Katka Rybnická a jej Homeostáza a Siesta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *