Finland I. – Na začiatku bola zima.

Tak nejako sa mi zdá, že dni vo Fínsku plynú akosi rýchlejšie ako u zvyšku sveta, ale možno je to len údel každého erasmáka, že mu život a grant od školy len tak preteká pomedzi prsty. A tak dni utekajú, studenomery ukazujú rôznorodé teploty studenoty od mínus dvojciferných čísel až do plusu. Adaptúvavam sa, zvykám si na to, že keď vstanem ráno o deviatej, všade je tma tmúca (mne to ale nevadí, tento aspekt nordického života sa mi páči, na Slovensku málokedy stihnem východ slnka), menia sa mi priority. Ak na predpovedi počasia vidím +1°C teším sa, že ako teplo a že nepotrebujem tri vrstvy oblečenia, ale iba dve. Koľko radosti. Teším sa vždy, keď tu vidím slnko, lebo nikdy neviete, kedy sa zas naskytne taká príležitosť!


Expectations vs. reality: Veľmi som sa strachovala, že zamrznem a zdepresívniem v tej tme. Mýtus vyvrátený, -15°C vôbec nie je nič strašného ak ste properly oblečení, nie ako Fínky s holými kotníkmi v converskách. Tá tma tiež nie je taká strašná, západ slnka je okolo tretej a reálne je tma asi ako u nás o pol piatej. Takže zbytočné obavy, je to znesiteľnejšie, aj keď je pravda, že som sem prišla do obdobia,  kedy sa všetko začína zlepšovať a všetkovšade je zasnežené, takže som tak trochu lucker.

Ku vlogu, ja som si pôvodne myslela, že tu budem tak aspoň mesiac asociálčiť, no opak je pravdou a ja ledva skláňam hlavu na môj ortopedický vankúš o tretej ráno a o ôsmej už vstávam na ranný bus do školičky. Čiže som vo vážnom lack of čas, nie žeby som si to neužívala, práve naopak, ale mám výčitku svedomia voč vám, že som zas niečo nasľubovala. Ale for fun sa pokúsim spraviť aspoň jeden vlog v januári, aby ste konečne mohli počuť môj ľúbozvučný východniarsky akcent a všetky moje proste a akože. Zodpoviem niektoré otázky, ktoré ste mi položili na asku ohľadom školy, kufrov a spolubydiel, takže tu nebudem prezrádzať veľa, no jedno vám poviem, každým dňom to tu milujem viac a viac!

 

Zápisky zamrznutej kybernetky:
3.1.2014
– to že ste vo Fínsku si plne uvedomíte až vtedy, keď na vás začne po fínsky rozprávať aj Spotify
– díky bohu, že niekto vymyslel cereálie alebo aj lenivosť+intrák=nesquik
– Mamča: „urob si nejakú cestovinu, nie že vyhoríš“
– v momente, keď moje oči zočili Lindex som vedela, že s Vaasou budeme kamošky
4.1.2014 
– díky bohu za google mapy
5.1.2014
– ajtak som zablúdila
– fínske reklamy ovládli youtube, ich dokonca ani adblok nezastaví
– lekcia taliančiny od spolubydiel: cheaper – economico, the cheapest – economico tutti
6.1.2015
– ten pocit, keď zistíš, že si do zápisníka už tri dni píšeš rok 2014
– ten pocit, keď si do diára píšeš: „Zaplatiť nájom.“ – daaamn asi dospievam
– moje meno v taliančine znamená nedeľa, no jedna krása

Tam niekde som prestala stíhať zapisovať, ale asi zas začnem, aby sa nezabudlo!

To je na úvod všetko. Ani zďaleka však nie všetko, čo sa tu deje. Tí, čo stalkujete na instakilograme ste už čo to viac videli, tí čo nie, uvidíte ešte! Zatiaľ sa majte a držte palce, ja idem konečne do postele, zajtra voľný deň, takže hellyeah môžem spať až do svitania, čiže do desiatej! What a lifehack! Hei Hei!

27 thoughts on “Finland I. – Na začiatku bola zima.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *