FINLAND IV. – Lapland

Už je to viac ako týždeň, čo som nazad z Laponska krajiny zázrakov, no ešte stále som plná dojmov a pojmov. To aj kebyže hejtujete zimu celým svojim srdcom, Laponsko vás očarí a nie že nie!

    UVA Lapland Trip    

Ak ste na erasme vo Fínsku, je hneď niekoľko možností, ako sa dostať do tejto Fínskej Narnie. My sme zvolili tú univerzitnú verziu, teda všetko za nás vybavila univerzita, my sme sa len ráno do piatej napratali do autobusu a vyrazili ku napapiiri a ešte ďalej. Fíni ako organizátorské špičky premysleli ako inak cestu do detailu, čoho dôkazom je i fakt, že sme obednú prestávku prejedli na Univerzite v Oulu a vďaka našej študentskej obedovej kartičke jedli za študentské ceny v univerzitnej menze. Okrem kobylkárčenia v jedálni sme si stihli pozrieť aj malý piece of Oulun Yliopisto, no popravde a bez emócií, naša Vaasanská univerzita má väčšie čaro. No ale nazad k téme, po tejto zastávke sme uháňali ďalších 248 hodín v ústrety našej cieľovej destinácii – Luosto.

Rukavičky na šnúrke ako také bábo mám odtiaľto.

    Reindeer safari    
Program oficiálne prvého celého dňa bol jasný, umrieť od cutenessnosti pri sobíkoch, nakŕmiť ich, urobiť si selfie so sobom, voziť sa v sobom záprahu a nasávať až priam magickú atmo. Ako nám zaklínač sobov povedal, záprah ťahajú iba muži, kedže ženy sobice všetky čakajú malé sobíčatká a nikto predsa nenechá pracovať tehotné ženy sobice, tvrdá práca je pre mužov! 


sobí #OOTD

Kto nemá selfie deerfie, akoby ani v Laponsku nebol!
Když potká sob soba, tak maj z toho radost oba!


    Huski safari    

Po sobíčatkách bol rad na ďalší útok na city, no tu už to hraničilo i s dávkou adrenalínu zdarma za 20€, no jednoznačne to stálo za to a keď raz budem veľká a bohatá, určite sa sem vrátim; dokonca je možné podniknúť so psíčatami celodenný výlet! Len no, trošku drahší špás.
True fact: Od zaklínačky psích záprahov sme sa dozvedeli, že aktuálne majú prítomných okolo 100 modrookých šeliem a to teraz nepreháňam! 
Miestny alfasamec.
Zážitok roka, no dobre, že som to nešoférovala ja,ale Tina; neviem neviem či by sme to prežili. 
Malé dvojtýžňové ňuňu huskíča.


    Raňajky    

Naj vec na svete! Kedže raňajky a večere boli formou bufetu, asi si viete predstaviť, ako to vyzeralo. Štyri chody ráno a tri chody večer. Musím ale poznamenať, že najviac mi chýba koláč náš každodenný na večeru. A možnosť urobiť si vlastné wafle na raňajky!


    Ice swimming    
Druhá naj vec na svete po raňajkách! Sprvu som si myslela, že toto nebude nič pre mňa, no kedže sme to mali v cene, rozhodla som sa posunúť hranice mojej nervovej sústavy zasa o kúsok ďalej. O čo teda ide? Najprv sa nahrejete ako také jašterice v saune a potom sa vrhnete do ľadového jazera. Po mojom prvom rounde som si pomyslela, že toto už nikdy v živote. Toľko slovenských nadávok pomixovaných s fínskymi som zo seba ešte vživote nedostala! Kedže prvé kolo som došla do vody len po začatok ehm vagíny zadku („nonono I won’t do this to my pussy“) (a dobre som urobila),moje dolné končatiny boli totálne paralyzované, ako keby som strácala schopnosť chodiť. Ako postih som sa doplazila nazad do sauny a po ceste som každému možnému povedala, že nikdy viac. No po pár minutách v saune ma zas posadli hentaké satanské myšlienky, že by som to mala urobiť zas. Že asi to má nejaký zmysel, keď to fíni praktizujú bežne. A tak sa stalo, lvl 2 – po krk! Mala som toho po krk teda doslovne. Keď som sa vyštverala von asi po 2 a pol sekunde vo vode, cítila som sa ako prebodávaná 2648 ihličkami po celom tele – MEGA pocit. Moja konečná bilancia je 4 kolá, jedno z tých vyšších skóre a o dôvod navyše milovať Fínsko! ♥
Okrem týchto aktivít sa tam diali i bársaké iné hriešne veci, ako rebelské sánkovanie sa po zjazdovke, bostonské pitie piva a neúspešné lovenie polárnej čiary žiary. Najrefrešovanejšia stránka zájazdu hneď po facebooku – aurora forecast! Napriek tomu, že sme ju nevideli, to určite nebol premárnený čas ani peniaze.

Ak by som to mala zosumarizovať, Laponsko je miesto, kde by som chcela tráviť každú zimu, lebo takto si ju predstavujem. 
    Thank you!    
Ak sa vám moje fínske (foto)príbehy páčia a myslíte si, že si zaslúžim 2 sekundy vášho života, budem rada ak ma podporíte hlasom v blogeroviroka. Ďaku ♥

29 thoughts on “FINLAND IV. – Lapland

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *