Tri knihy odomňa pre teba

Predčasom ma oslovila Diana z knižného klubu Fabula, že či by som im nechcela odporučiť tri knihy. A ja že jasné, akurát som jej teda poslala omnoho viac textu ako bolo nutné (klasika), a tak mi napadlo, že by bola škoda nevypublikovať to aj tu. 

Fernando Pessoa / Kniha nepokoja

Prvou knihou, ktorú určite odporúčam každej živej gramotnej bytosti je Kniha Nepokoja. Ide o akýsi denníkový záznam myšlienok Fernanda Pessou a/alebo všetkých jeho osobností. Túto knižku si budem so sebou prenášať z bytu na byt, z krajiny do krajiny. Keby to bola jediná kniha, ktorú by som si so sebou mohla vziať na cestu, bola by to táto. Je až bizarné čítať ako Pessoa o sebe premýšľal za života a akou významnou osobnosťou portugalskej a svetovej literatúry je teraz.

Fernanda som ponosila po celom Novom Zélande

Alain de Botton / The course of love

Musím sa priznať, že túto knižku som si kúpila v mini meste v ešte viac mini kníhkupectve počas tripu na Zélande a že som si ju vybrala kvôli obalu, ups. Ale nesklamala

Pre mňa feel good kniha alebo knihou roka 2020 je určite táto novela od Alaina de Bottona. Vcelku pozoruhodné, keď filozof zabrdne do takéhoto typu literatúry, no o to viac ma to bavilo. Na fiktívnom vzťahu líči fungovanie moderných vzťahov a ako sú naše žabomyšie vojny vo vzťahoch iba zásterkou celkom bazálnych potrieb, ktoré sa bojíme vysloviť. Alain nám predostiera vzťah dvoch ľudí, ktorých sledujeme od počiatočnej samoty, náhodného stretnutia, zrod vzťahu až po zrelý vek v manželstve. Udeje sa im kadečo v živote (ako nám všetkým) a v knižke sú na tieto situácie popísané kurzívou malé Alainove reflexie. Ak poznáš youtube kanál The School of Life, bude sa ti to páčiť. Ja sama si túto knižku chcem prečítať aspoň 5 krát v rôznych fázach života. Vykresľuje sa tam síce romantický a partnerský vzťah, no všetky veci sa poľahky dajú aplikovať na vzťahy rodičovské, kamarátke či voči deťom.

Ladislav Kováč / Hodnota života spočíva v jeho časnosti a pominuteľnosti: krátke záblesky v temnote nekonečna. Dôstojnosť žitia by mala vrcholiť v dôstojnosti smrti

Toto je posledná knižka, ktorú som aktuálne dočítala, prvá v 2021 a moja prvá Skica od KALLIGRAMu. Už 10 strán pred koncom som googlila internetové obchody a spôsoby, ako ju vlastniť. Je beznádejne vypredaná a tak môžeme len dúfať, že ju niekedy dotlačia. Názov knihy je v celku popisný a nechcem spoilovať (ale ak by si chcel spoilery, tak viac o nej v mojej recenzii na Goodreads). Skvelá kniha na štart do 2021.

Post s mojimi odporúčaniami na @fabulaklub

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *